CZ
PL
KurzySeminářeLektoři
Flamenkeria - Úvod

O flamencu

O flamencu

Opravdové flamenco

Když se mluví o flamencu a používají se při tom výrazy jako „drnkání kytary a klapot kastanět“, „zběsilý vír vzdouvající se sukně“, zdá se mi to tak nějak povrchní a na hony vzdálené podstatě flamenca.

Když se mluví o flamencu a používají se při tom výrazy jako „drnkání kytary a klapot kastanět“, „zběsilý vír vzdouvající se sukně“, zdá se mi to tak nějak povrchní a na hony vzdálené podstatě flamenca. Přece by se milióny lidí na celém světě nezačali věnovat flamencu jenom proto, že můžou klapat kastanětami nebo máchat sukní. Takový je můj čistě osobní názor.

Pro mě je flamenco svoboda. Svoboda být tím, kým chci – bez ohledu na vzhled, věk, sociální status a stovky dalších předpokladů a požadavků, které nás zavalují v běžném životě.

Jakmile člověk přijde na hodinu flamenca, okolní svět přestane existovat. Je to ověřené praxí: během hodin flamenca zapomenete na problémy, nezdary v milostném životě, rodinné spory, konflikty v práci, účty za špatné parkování atd. A po hodině se vám všechny ty problémy zdají tak nepodstatné. Protože všechen ten shon je naprosto podružný. A to nejdůležitější je – flamenco!

Flamenco je síla, která změní váš život. Protože od chvíle, kdy se mu začnete věnovat, znáte tajemství, jak přetavit smutek nebo šílenou radost, lítost nad nevyplněným přáním nebo zlost, která se skrývá za zdvořilým úsměvem. Naučí vás flamenco, jak přetavit a vyjádřit emoce. Pomůže se vám osvobodit a jít dál. Jít dál cestou pochopení flamenca, protože flamenco je skutečně nevyčerpatelné.

Takový je můj dojem z flamenca. Ale zajímá mě také, jaký dojem budete mít vy. Navštivte naše pravidelné kurzy nebo semináře a přesvědčte se sami, jak flamenco uvolní vaše tělo a duši.

Elena Gordon, ředitelka Akademie flamenca Flamenkeria

Chcete si zatančit s ohněm nebo jet do Brazílie?

Pokud vám tato otázka zní absurdně, vězte, že už záměnou jediného písmenka v jednoduchém tříslabičném slově máte skutečně na výběr. Zatímco výraz flamenco, česky flamenko, neskrývá nic jiného než rytmickou hudbu a tanec žhavého Španělska, název Flamengo byste našli leda na mapě Brazílie.

Na rozdíl od hudebně-taneční kultury Flamenca, jejíž kolébkou je Andalusie na jihu Španělska a uchvátí vás disciplínami, jako jsou zpěv, tanec, hra na kytaru a rytmický doprovod v podobě tleskání, hry na kastaněty či na cajón, je Flamengo název části brazilského města Rio de Janeiro. Portugalský výraz pro Vlámy, kteří vpadli v 16. století do města, nese jedna z tamějších pláží a její okolí.

Zatímco od Flamenga vás ale dělí tisíce kilometrů, své první krůčky ve flamenku můžete udělat i bez cestování. Stačí navštívit taneční kurzy flamenca pořádané v Česku nebo se na různých seminářích s lektory ze Španělska dozvědět něco málo z historie umění pohybu těla. Hotová Flamenkeria…

O původu slova „flamenco“ se dodnes vedou spory

A když už jsme u jazykových hrátek, věděli jste, že o původu pojmu flamenco se dodnes vedou vášnivé diskuse? Nejpravděpodobnější verze odkazuje na náklonnost k ohni odvozenou ze slova flama (plamen), ve hře je ale i kombinace arabských slov feláh (venkovan) a mengu (uprchlík) značící úzké vztahy cikánské a maurské kultury přistěhovalců do Španělska v 16. století. Jejich folklor orientálního původu může být vnímán jako dominantní v jinak pestré směsici všech kultur tehdejší Andalusie. Flamenco je zkrátka oheň i exotická všehochuť tradičního Španělska.

Volba je tedy snad nejen pro světoběžníky jasná. Žádné cestování prstem po mapě na jedno místo, ale studium flamenca v taneční škole. Pokud jste z Prahy, taneční škola Flamenkeria nabízí ideální prostředí pro začínající i pokročilé tanečníky flamenca.

Máte rádi flamenco? Doporučte jej svým známým.


Zpĕt