CZ
PL
KurzySeminářeLektoři
Flamenkeria - Úvod

Flamenco s lektory ze Španělska

Manuel BetanzosUčitelé

Manuel se pro flamenco zrodil ve věku čtrnácti let, když debutoval jako profesionál pod vedením Josého Galvána v sevillském tablao "La Trocha".

Existovali však dva učitelé, kteří sehráli rozhodující roli v tom, že Manuel Betanzos zasvětil svůj život tanci: Manolo Marín a Mario Maya. Od obou umělců dokázal převzít jejich velké přednosti a přetvořit je.

Na druhé straně se vždy snažil rozšířit si a zlepšit umělecké a akademické vzdělání, které ho utvářelo, a účastnil se kurzů poskytovaných velkými představiteli tohoto umění, jako jsou, kromě dalších, Ana Mari Bueno, "La Toná", Matilde Coral, "El Güito", Merche Esmeralda a Manolete.

Představení a spolupráce

Devadesátá léta Manuel strávil v souboru Maria Mayi jako sólista, lektor a později choreograf a asistent vedoucího souboru, což mu umožnilo sdílet scénu s granadským mistrem na 8. Bienále flamenkového umění v Seville v roce 1994.

Zároveň aktivně spolupracoval s dalšími slavnými tanečníky flamenka: Manuelou Carrasco, Rafaelem Amargo, Ángelem Atienza a jinými. Často  vystupoval na Bienále v Seville, mimo jiné v duetu s Evou La Yerbabuenou, Rafaelou Carrasco a Belén Maya. Během své umělecké dráhy pracoval nejen jako tanečník, ale také jako choreograf na nekonečném množství představení.

Akademie

Od roku 1995 Manuel Betanzos vede workshopy v Itálii, Francii, USA a Japonsku. V roce 2003 Manuel  přebírá významný odkaz v podobě taneční akademie svého učitele Manola Marína, a od té doby vede Akademii flamenka v Seville, kde v současnosti vyučují takové hvězdy jako Pili Ogallo, Rocio Molina, Adela a Rafael Campallo.

Manuel Betanzos pokračuje ve své učitelské práci na akademii, a z celého světa přicházejí žádosti, aby vedl kurzy, protože jej předchází prestiž a pověst o dobré kvalitě jeho výuky. K široké činnosti a zkušenosti učitele se připojují kurzy, které od roku 2006 každým rokem poskytuje během prestižního Festivalu v Jerezu.

Tanec podle Manuela Betanzose

V těžké pedagogické činnosti, jakou je výuka tance flamenka, Manuel Betanzos vždy kladl důraz na základní rys jakékoli umělecké disciplíny: přenášet emoce.

Z rozhovoru s Manuelem Betanzosem:

“Nezajímá mne tolik, aby ruka tanečnice správně završila konečný obrat nebo aby se naučila mnoho nejrůznějších kroků. Zajímá mne však, aby tento nedokončený obrat či jediný krok, který se tanečnice během svého života naučí, dokázal probudit vědomí toho, kdo přihlíží.“

"Existují lidé, kteří mají jen 'pellizco', názor... a dělají to dobře. Když ale vypracujeme techniku, máme více možností, otevře se nám více dveří, více prostoru. Vidíme jinak, můžeme se zalíbit více lidem. Je-li však v tanci jenom technika, je chladný, neobsahuje pocity. Tehdy nepřijde žádné olé."

Podle materiálů stránek

  • www.andalucia.org
  • www.jerez.es
  • www.flamenco-news.com

Další fotografie Manuela v rubrice Galerie.

Manuel Betanzos povede intenzivní seminář v Praze 6.-8. února 2015Zpĕt

Máte rádi flamenco? Doporučte jej svým známým.